אודות יד רחל


רקע היסטורי

עמותת יד רחל נוסדה בשנת 1983 ע"י שלוש נשות חינוך וטיפול שעלו לארץ מצרפת וספרד בתחילת שנות ה-70. הן רצו להעניק לילדי שכונת הקטמונים בירושלים את אותה רמת חינוך אותה היו רוצות עבור ילדיהן ונכדיהן.

גב' מישלין טרבס ז"ל, אישה אצילית וענוה, הכירה בחשיבות של חינוך וטיפול בילדי שכונת הקטמונים והקדישה מזמנה ומכספה לעשייה לתושבי השכונה. אופייה הייחודי התבטא בחכמה, חריצות, שקט נפשי, מסירות ואהבה אין סופית לילדים, אהבה המורגשת עד היום עם כניסת הילדים למרכזי יד רחל. גב' טרבס נתנה במשך השנים למאות ילדים את התקווה להזדמנות שווה, ואת היכולת לממש את עצמם ולהבטיח את עתידם האישי, המשפחתי והמקצועי. מרלן גרבלר ז"ל עלתה לארץ בגיל 24 והציבה לעצמה חזון חברתי- שכל ילד יקבל את הזדמנויות החיים להן זכתה. לשם כך, הקימה את עמותת יד רחל ע"ש אמה – רחל. במשך עשרים שנה הפכה שכונת הקטמונים בירושלים להיות השכונה שלה, היא הקנתה לכל הסובבים את ערכי אהבת האדם, ואת המאמץ לגלות את הטוב שבכל אדם. הגב' לילי וויל– שימשה כיו"ר יד רחל למעלה מ-25 שנה. לילי מרגישה שזו זכות להעלות את איכות החיים של האחר. את שמחת החיים שלה ואהבתה לאסתטיקה אפשר לראות במבני יד רחל שהקימה ברחבי הארץ. היא הקדישה את חייה  לפעילות למען הזולת, כאשר עמותת יד רחל היא רק אחד מהפרויקטים שהקימה במהלך חייה.

מאז הקמתה בשנת 1983 פועלת העמותה לממש את חזונן: שלכל ילד מגיע להיות שמח ומאושר. הילד המאושר והשמח, הוא העומד במרכז ענינה של  יד רחל. אותו הילד שעתיד להתגבר ולהיות אזרח מועיל בונה בעזרת יד רחל את יסודותיו, מממש את  יכולתיו ונותן לעצמו סיכוי מחודש וטוב יותר לאופק חיים.

ממרכז צנוע המעניק שיעורי הוראה מתקנת לילדי השכונה, פעילות יד רחל התפתחה לעמותה הפועלת ברמה ארצית המעניקה מענה חינוכי טיפולי בקהילה למשפחות וילדים בסיכון, באמצעות מועדוניות ומרכזי הורים ילדים, תכניות שפתיות ועוד  לכלל המגזרים בישראל.

כיום עמותת יד רחל נותנת מענה  לכ-2,500  מוטבים מידי שנה ברחבי הארץ.

חזון

עמותת יד רחל מובילה בפיתוח והפעלת תוכניות חינוכיות וטיפוליות לילדים במצבי סיכון ולמשפחותיהם, המאפשרות להם להתמודד ביתר הצלחה עם אתגרי החיים.

המשימה  המרכזית שלנו – לגבש תפיסה טיפולית חינוכית מובילה וחדשנית ממקום של חמלה והכלה, ליצור באמצעות צוות רב תחומי מרחב מוגן, מעשיר וחוויתי ולהטמיע במשפחות ובילדים את האמונה כי בכוחם לבנות לעצמם עתיד טוב יותר.

מטרות הארגון:

– להקטין את היקף הסיכון של הילדים ובני המשפחות.

– למנוע הוצאות חוץ ביתיות שאינן הכרחיות.

– לתת מענים הולמים יותר אל הצרכים וההעדפות של הילדים ובני המשפחות.

הכירו את צוות יד רחל

יד רחל מונה יותר מ-150 אנשי צוות ומדריכים אשר פרוסים בלמעלה מ-30 הסניפים שלנו ברחבי הארץ

הכירו את צוות יד רחל